Po 40 prawie latach od posadzenia pierwszych krzewów na dzierżawionym kawałku mazowieckich piasków w Piskórce, przyszedł czas na likwidację jednej z pierwszych plantacji borówki wysokiej w Polsce.

Produkcji szkółkarskiej z której słynęło Gospodarstwo DAAR zaniechaliśmy już kilka lat temu, koncentrując się na rozwoju „pączkujących” z Piskórki Plantacji nad Tanwią w Olchowcu i plantacji Darblue w miejscowości Čazma w Chorwacji. Te 40 lat to czas wytężonej i, jak mówią niektórzy, pionierskiej pracy, zdobywania doświadczeń i dzielenia się nimi. Pora nieco zwolnić.

Oczywiście, z punktu widzenia kondycji roślin, plantacja mogłaby istnieć dalej, wymagałaby tylko rezygnacji z kilku odmian, stanowiących niewielką część nasadzeń, które nie spełniły pokładanych w nich nadziei i posadzenia w to miejsce nowszych, oraz radykalnego odmłodzenia pozostałych krzewów, które po takim zabiegu już po 3 latach dałyby pełen plon.

Dzięki corocznemu cięciu krzewów, mimo upływu lat plantacja jest cały czas w doskonałej kondycji. Około  7 000  krzewów było posadzonych w połowie lat 80-tych, reszta, czyli ok. 15 000 na początku lat 90-tych. Wśród odmian dominuje ‘Bluecrop’, poza tym ‘Duke’ i ‘Chandler’ oraz kilkadziesiąt innych odmian, które kiedyś służyły jako matecznik sadzonek. Krzewy usuwamy, posługując się lemieszem spychacza zamontowanego na ciągniku, robota idzie bardzo szybko, w tempie do 50 krzewów na godzinę Te, które są przeznaczone do utylizacji staramy się pozbawić korzeni, a u przeznaczonych do sprzedaży zachowywany jest w zasadzie cały system korzeniowy. Sporym problemem jest usunięcie i utylizacja wysłużonych i poprzerastanych korzeniami linii kroplujących.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej plantacji 3 marca podczas drugiego Dnia Konferencji Borówkowej 2017. Być może to już jedna z nielicznych okazji zobaczenia jak wyglądają przeszło 30-letnie borówkowe krzewy. Oprócz tego można będzie poznać tajniki związane z cięciem krzewów borówki oraz uczestniczyć w pokazach maszyn używanych na borówkowych plantacjach.

Do zobaczenia w Piskórce

Hanna i Jan Karwowscy

Zarejestruj swój udział